به وب سایت شرکت فنی و مهندسی آریا تک خوش آمدید
تماس با ما: 03132353865-03132359740      

نقش PLC در اتوماسيون صنعتي

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

امروزه برای سرعت بخشیدن بر روی کنترل بهتر فرآیندهای تولید، مدیران صنایع را مجبور به استفاده از کنترلرهای قابل برنامه ریزی (Programmable Logic Controller) یا به اختصار PLC ها کرده است.
با استفاده از شبکه کردن این PLC ها می توان با یک کامپیوتر مرکزی آن ها را مدیریت کرد و با وجود کامپیوتر مرکزی سرعت و دقت کار بالا خواهد رفت.
در سیستم های اتوماسیون صنعتی PLC وظیفه اصلی کنترل سیستم ها را بر عهده دارد که پاسخ گویی آن، از طریق ورودی ها انجام خواهد گرفت.
از طریق تعریف مد های مختلف برای PLC ها، می توان PLC را مستقیما به المان های دیگر متصل نمود.
هر PLC دارای یک CPU نیز می باشد که وظیفه اجرای برنامه را بر عهده دارد. این کنترلرها قادر به کنترل تمامی مدهای آنالوگ و دیجیتال می باشند.
همان گونه که قبلا در مقاله PLC گفته شد کنترل آن سخت نیست و با کمی مهارت از طریق نوشتن چند خط برنامه می توان به سرعت این کار را انجام داد.
در این سیستم به دلیل متفاوت بودن سرعت پردازش CPU و متفاوت بودن مدل PLC و نوع برنامه نوشته شده زمان پاسخ گویی و اسکن متفاوت خواهد بود.

PLC در سیستم اتوماسیون صنعتی از طریق ارتباط با قطعات ورودی، در هنگام اجرای برنامه کنترلی، وضعیت سیستم را کنترل می کند و سپس با توجه به آن تصمیمات لازم انجام و فرمان های لازم به کل سیستم داده خواهد شد.

مزایای استفاده از تابلوهاي كنترلي مبتني بر PLC نسبت به تابلوهاي كنترل معمولي:

در گذشته در سیستم ها، از تابلوهای کنترل معمولی استفاده می شد ولی امروز با به وجود آمدن PLC مفهوم آن به طور کل تغییر یافته است.
مزایای استفاده از PLC ها در مقایسه با تابلوهای کنترلی معمولی بسیار زیاد خواهد بود که در زیر به شرح چند مورد از آن می پردازیم:
از جمله مورد مهم استفاده از PLC ها، کاهش سیم کشی های مورد استفاده در آن می باشد و این کاهش سیم ها باعث صرفه جویی در هزینه ها شده و از پیچیدگی سیستم کاسته است و در نتیجه عیب یابی آن بسیار آسان تر خواهد بود.
مورد حائز اهمیت دیگر توان مصرفی بسیار کم PLC ها است که توان مصرفی سیستم را به شدت کاهش می دهد.
در تابلو های قدیمی اگر نیاز به تغییری در نحوه کنترل و یا اصلاح اشکالی در سیستم بود باید تمامی سیم بندی آن را تغییر می دادیم ولی در PLC ها فقط نیاز به نوشتن چند خط کد می باشد تا تغییرات مورد نیاز اعمال شود.
مورد مهم دیگر بالا بودن سرعت عملکرد و پاسخ دهی در PLC ها می باشد که باعث بالا رفتن بازدهی دستگاه خواهد شد و همچنین ضریب اطمینان و امنیت این سیستم از تابلوهای قدیمی بسیار بیشتر خواهد بود و در کل پیچیدگی ها در PLC بسیار کاهش یافته است.
به علت کاهش هزینه، کاهش زمان، کاهش پیچیدگی ، کنترل راحت تر و سهولت در تغییر و کنترل، استفاده از تابلوهای معمولی دیگر به هیچ عنوان توصیه نخواهد شد.

آمار بازدید

178714
امروزامروز263
دیروزدیروز266
هفتههفته529
ماهماه661
کل بازدیدکل بازدید178714

کاتالوگ

download-catalog

price-list

اطلاعات تماس

آدرس: اصفهان، خیابان طیب، خیابان میرداماد، بن بست 6، ساختمان بهار، طبقه 2، واحد 5

همراه : 09135598510-09133044405

تلفن: 03132353865-03132359740

ایمیل :  

درباره ما

فنی و مهندسی آریا تک با هدف ارائه برترین راهکارهای اتوماسیون صنعتی و جلب رضایت صنعتگران گرامی،فعالیت های خود را بر پایه بالاترین کیفیت در زمینه های زیر ارائه می نماید: ......

ادامه مطلب...

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

teleg insta